Nieoceniony pomocnik w pielęgnacji – olej kokosowy. Jaka jest jego cena?

Pewnie wielu kobietom zdarzyło się kupować olejek kokosowy w sklepie internetowym. Wówczas wiele z nich ze zdumieniem mogło zobaczyć, że cena olejku kokosowego jest bardzo rozbieżna. Zwiedzając drogerie można spotkać zarówno niezwykle tani jak i ekstremalnie drogi olej kokosowy, który nieraz dorównuje ceną olejkowi argonowemu. Dlaczego cena oleju kokosowego bywa tak różna? Który z nich będzie najlepszy? Ile kosztuje dobry, kosmetyczny olejek kokosowy?

olejek-kokosowyOkazuje się, że kupując olej kokosowy należy zwrócić uwagę na dwie rzeczy:

  1. Czy olejek kokosowy jest nierafinowany
  2. Czy olejek pochodzi z ekologicznych upraw i czy jest to bio olejek kokosowy

Jeśli olejek kokosowy ma służyć jako kosmetyk (nieważne, czy na twarz, ciało czy też włosy) to bezwzględnie musi być on czysty, nierafinowany i wytłoczony na zimno. Rafinacja zabija bowiem większość cennych składników (minerałów i witamin), które zawiera olej. Nierafinowany olejek bardzo łatwo poznać – wydziela on piękny, kokosowy zapach, podczas gdy ten rafinowany jest bezzapachowy.

Olejek kokosowy – aby był jak najbardziej wartościowy – powinien pochodzić z ekologicznych upraw – ponieważ wytwarza się go z miąższu kokosowego (tzw pulpy lub masy kokosowej) i nie poddaje oczyszczaniu – ważne, aby palmy kokosowe rosły w czystych, nieskażonych rejonach świata. Tylko takie drzewa rodzą orzechy kokosowe, z których można wytworzyć czysty olejek, który zawiera najwyższe stężenie witamin i minerałów.

Cena oleju kokosowego może osiągać zawrotne kwoty, wszystko zależy od tego w jakim rejonie świata zostały zbierane orzechy kokosowe z których pozyskuje się później olej. Do pielęgnacji ciała nie potrzeba jednak sięgać po ten najdroższy i najbardziej prestiżowy. Bywa że zebrane z ekologicznych plantacji orzechy są wytwarzane na miejscu w danym kraju, przez firmę mającą w swej ofercie olej kokosowy. Wówczas jego cena jest nieco niższa, a olej nie traci niczego ze swojej jakości.