Olej kokosowy pod lupą. Kto, dlaczego i jak powinien go używać?

Olejek kokosowy jest niemal tak popularny, jak olej amla lub makadamia. Jego właściwości kosmetyczne są niemal nieograniczone – pomaga nawilżyć skórę ciała, nakłada się go na dłonie i stopy jako kurację regenerującą, wciera w płytkę paznokci, stosuje na twarz, aby ja nawilżyć lub usunąć makijaż… ale przede wszystkim znajduje on zastosowanie w pielęgnacji włosów. Kobiety kupują go, ponieważ jest niedrogi, ogólnie dostępny, a jego konsystencja – która przypomina bardziej masło niż olejek – sprawia, że dobrze się go aplikuje.

kokosowy-olejO ile jednak olej kokosowy pasuje do niemal wszystkich rodzajów skóry, o tyle niestety nie pasuje do wszystkich rodzajów włosów. Panie, które mają mocno wysuszone włosy, zniszczone, o lichej kondycji zdecydowanie nie powinny go używać. Olej kokosowy może bowiem napuszyć ich włosy. Dlaczego tak się dzieje?

Olej kokosowy zawiera około 80 – 90% nasyconych kwasów tłuszczowych (w tym kwas laurynowy, mistrynowy, palmitynowy, stearynowy). Te kwasy tłuszczowe zbudowane są z maleńkich cząsteczek i należą do rodziny kwasów wnikających. Oznacza to, że pasują wyłącznie do włosów grubych, mocnych i ciężkich – o niskiej porowatości. Ten typ włosów ma ściśle przylegające do powierzchni łuski włosowe, które potrzebują olejków naturalnych o małych cząsteczkach, umiejących wniknąć do ich wnętrza i jednocześnie nie przeciążyć ich. Wszystkie pozostałe rodzaje włosów (czyli wysoko- i średnioporowate) nie polubią się z olejkiem kokosowym.

Z tego powodu olejek kokosowy – mimo iż popularny, niedrogi i ogólnie dostępny – nie powinien być wybierany przez panie, które mają włosy przesuszone, cienkie i potrzebujące nawilżenia. Olej kokosowy zadba o włosy grube, ciężkie, które są dosyć sztywne, długo chłoną wodę i wolno schną. Jego niewielkie cząsteczki umieją wniknąć do wnętrza takich włosów, zabezpieczyć je i odżywić. Olej kokosowy ochroni też włosy niskoporowate przed zniszczeniami i wszelkimi urazami mechanicznymi. Jeśli masz taki typ włosów – możesz śmiało używać oleju kokosowego. Jeśli jednak twoje włosy są zniszczone, wymagają nawilżenia, często je farbujesz lub rozjaśniasz – użyj olejku kokosowego do pielęgnacji ciała. Do włosów powinnaś dobrać olejek pasujący do stopnia porowatości twoich pukli.